Aula

Od 2014 roku trwają prace przy realizacji drugiego etapu budowy auli przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach. Prace te prowadziła firma Metrolog z Czarnkowa.

W budynku obok sali koncertowej znajdują się trzy salki dydaktyczne, w których nauczyciele będą mogli prowadzić lekcje przedmiotów teoretycznych. Tym samym powiększy się baza lokalowa szkoły, w której obecnie często brak jest wolnych sal lekcyjnych dla teorii i prowadzenia zajęć z zespołami kameralnymi.

Sama sala koncertowa jest duża – mieści 160 miejsc zapewniających słuchaczom komfort. Scena, pokryta wykładziną akustyczną, oraz ustroje akustyczne na ścianach pozwolą na profesjonalny odbiór koncertów. Sala będzie przede wszystkim służyła szkole – do organizowania koncertów, uroczystości szkolnych, do przeprowadzania prób itd. Sala Kameralna w szkole już od dawna nie spełnia podstawowych wymogów typowej auli szkolnej – koncerty okolicznościowe, jak np. Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, koncerty gwiazdkowe czy wywiadówkowe gromadzą wielu rodziców i dzieci i wszyscy z trudem mieszczą się w środku. O komforcie już nie mówimy. Ciasnotę i brak świeżego powietrza w zatłoczonej sali odczuwamy głównie na uroczystościach rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Wtedy ewidentnie nie mieści się w sali cała społeczność szkolna – młodzież, rodzice i nauczyciele. Dlatego budynek auli będzie dla nas wymarzonym miejscem na takie imprezy i komfortowe słuchanie muzyki. Będzie to obiekt wielofunkcyjny, przystosowany do różnego typu przedsięwzięć.

Do sierpnia 2015 roku prowadzone były prace wykończeniowe – układanie wykładzin, zagospodarowanie terenu przy auli (utwardzenia jezdne i piesze, tereny zielone, oświetlenie zewnętrzne), montaż stolarki drzwiowej, armatury sanitarnej i grzewczej, ustrojów akustycznych na ścianach i sufitach auli. Etap ten zakończyło zamontowanie foteli na sali. Do końca 2015 roku nastąpiło podłączenie do budynku prądu, gazu, mediów. Teraz rozpocznie się trzeci etap budowy, najmniej spektakularny dla obserwatorów zewnętrznych, czyli wyposażenie obiektu w sprzęt audio-wideo. Przetarg na ten etap budowy zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Oddanie obiektu do użytkowania przewidujemy na 1 września bieżącego roku.